התיישבות עובדת

“התיישבות עובדת” | מאי-יולי 2018

תערוכת צילום של האמנית טלי בן-דור בספריית מדעי החברה באוניברסיטת תל-אביב.

דור המייסדים האמין שעבודה חקלאית היא זו שתחבר בין אנשי ההתיישבות לאדמה ותקנה להם זכויות על הארץ הזו. בשנים האחרונות חל שינוי בתפיסה ובסדר העדיפויות של המדינה והעיסוק בחקלאות פחת מאד. דור ההמשך עוזב לטובת החיים העירוניים והטכנולוגיה ההייטקית. כיום, אנחנו מביטים בנוסטלגיה אל הימים בהם הקימו המתיישבים הראשונים את בתיהם ועיבדו את האדמה למען מחייתם.

הצילומים מספרים את סיפור ההתיישבות העובדת בישראל, מצפון הארץ ועד דרומה. זו

שעדיין נותרה ומשמרת את האידיאולוגיה של פעם. הנופים ומרחבי הנחלים לצד החיבור

לאדמה בשדות, החריש והקציר, עדרי הכבשים במרעה, החקלאות וההשקיה – כל אלה

יוצרים את אווירת ארץ ישראל התמימה, השורשית והיפה.

תהליך העבודה על התערוכה נמשך כשנתיים במהלכן נסעה בן-דור לצלם בשטחים החקלאיים של הקיבוצים והמושבים בכל הארץ. נפגשה עם אנשי ההתיישבות ובילתה עימם שעות רבות. תוך כדי השהות בצוותא ויצירת האווירה האינטימית צולמו התמונות בספונטאניות, ללא ביום והעמדה. רוב התמונות צולמו בשחור לבן, מתוך כוונה תחילה. השימוש באור וצל מוסיף דרמה לתמונה.

טלי בן-דור, ילידת ישראל , בוגרת שנקר, נחשפה לחוויית הצילום, באופן אינטנסיבי, בשנים האחרונות. העיסוק בצילום התפתח אצלה בהדרגה, בעידוד ובהנחיית בן זוגה, ד. ברנע, צלם מקצועי, אשר ממנו למדה, לא רק כיצד ניתן להפיק מהמצלמה את המרב, אלא בעיקר כיצד להתבונן במרחב, להתייחס לתאורה הטבעית בשעות היממה השונות, למצוא את האובייקט לצילום ולחפש את הפן הרגשי, את הסיפור בכל תמונה.

במסעות הצילום הרבים בארץ ובחו”ל, כשהמצלמה הפכה חלק בלתי נפרד ממנה, הקשיבה לקולות, לצבעים ולריחות – בין אם בחוויה האורבנית, באזורים הכפריים ובין אם בשדות הפתוחים.

בד בבד פיתחה בן-דור הסתכלות קצת אחרת. שיכללה את דרך ראייתה באמצעות העדשה – ראייה המאפשרת לה להתמקד בחלק מההוויה ולאו דווקא בכולה. הסתכלות ממוקדת בנושא שבחרה להבליט, לפעמים כחלק מהשלם, ועדיין לשַמֵר את הסיפור בתמונה. הצילום אִפשר את מתן הביטוי מנקודת מבט רגשית ומאד אישית. תוך שימוש משתנה בעדשות, חיפשה בן-דור את הגיוון גם בתפיסת עומק ומרחב.

לאט ובהתמדה, היא יצרה את שפת הצילום שלה, את אותן טביעות אצבע ייחודיות רק לה. היא מצליחה להביא לצילום שלה לא רק עין בוחנת ולב רגיש, אלא ובעיקר נקודת מבט אחרת, שלא רואה את המובן מאליו ומתמקדת בו, אלא מחפשת דרך טרייה, להתבונן אל האנושי שבאובייקט המצולם.

בן-דור הציגה במספר תערוכות יחיד שהאחרונה שבהן ״בזכות כפות ידיך״ הוצגה בבית האמנים בתל אביב ובבית גבריאל אשר בכנרת,  והיוותה מעין מחווה לבתי המלאכה הקטנים והעובדים בהם, שאף הם ״עולם הולך ונעלם״ מנוף חיינו.

דילוג לתוכן